Tajemnica starego cmentarza

Nawigacja

Wyślij stronę e-mailem
Město Příbor turistický informační portál

Wybierz język

Zawartość

Stary cmentarz przy kościele św. Franciszka

starý hřbitov

Kościół św. Franciszka został zbudowany w 1622 roku na wzgórzu nad dzisiejszą ulicą Místecką. Josef Lužný, który sporządził listę wszystkich příborskich zabytków religijnych, napisał, że budowa kościoła kosztowała 8 dukatów. W kościółku był ołtarz, na chórze organy a na wieży dwa małe dzwony.

W pobliżu rosła "lipa ratunku", która według legendy odegrała ważną rolę w obronie Příbora przed najazdem Szwedzkim. Drzewo ścięto w 1831 roku.

Pod koniec 20 wieku kościół św. Franciszka został odnowiony, a w dniu 13-go listopada 1994 ponownie uroczyście otwarty.

W roku 1623 teren ten był konsekrowany jako nowy cmentarz.

Cmentarz

Na pierwszy rzut oka cmentarz wygląda niezwykle romantycznie. Niektóre kamienie nagrobne przewróciły się lub zapadły głęboko w ziemię, żelazne krzyże są poprzechylane na boki a wokół zardzewiałych łańcuchów i poręczy, którymi oddzielono nagrobki wije się bluszcz. Cmentarz ma wyjątkową atmosferę - roztacza urok tajemnicy.

Cmentarz liczy dziś 343 miejsca, z czego 283 groby mają pomniki, krzyże czy też po prostu jedynie widoczne zarysy. 59 miejsc zostało zarezerwowanych poprzez podpisanie umów najmu, a kolejne 32 miejsca posiadają tylko numer karty ewidencyjnej, ale nie zostały na nie zawarte żadne umowy. 192 groby nie mają właścicieli.  

Cmentarz był głównym miejscem pochówków w latach 1623 – 1645. Potem nastąpiła przerwa spowodowana odbudową kościoła św. Krzyża (zburzono go w 1611 a odbudowano w 1645).

Pogrzeby w tym miejscu wznowiono dopiero w r. 1720. Wtedy to cmentarz przy kościele św. Franciszka znów stał się jedynym miejscem pochówku i pozostał nim aż do 1850.

W połowie ubiegłego wieku miasto potrzebowało nowego cmentarza. Kościół parafialny od dawna nie służył już do tego celu, a przy kościele św. Franciszka brakowało już miejsc. Z tego powodu w 1849 roku miasto zakupiło parcelę przy drodze do Skotnicy i ustanowiło na niej nowy cmentarz. To sprawiło, że ​​ówczesny "nowy" cmentarz św. Franciszka stał się "starym". Po 1850 roku odbywało się na nim już bardzo niewiele pogrzebów.

Stary cmentarz to miejsce wiecznego spoczynku wielu ważnych osób. Jest tu grób księcia, pochowani zostali tu burmistrzowie i radni, nauczyciele oraz profesorzy, lekarze, architekci oraz wielu innych wybitnych mieszczan.

W 1852 roku Jana i Barbary Raškovi wznieśli kamienny krzyż na pamiątkę przyjęcia święceń kapłańskich przez ich syna, Antonína.

Nikt tak naprawdę nie opiekował się cmentarzem przez cały okres jego istnienia. W dniu dzisiejszym ludzie starają się tu jeszcze o około 50 grobów.

 

Aktualna pogoda

Pogoda dzisiaj:

21. 1. 2022

oblacnosesnez

Temperatury dzienne -3/1°C, w 1000m ok. -7°C.
Nocne temperatury /°C.