Turistické informační centrum Příbor
Jičínská 54
742 58 Příbor
Česká republika (CZ)
Hukvaldská obora vznikla r. 1566 a patří k nejstarším oborám v ČR. V oboře o rozloze 457 ha je chována daňčí a mufloní zvěř. Vstup do obory je možný pouze na určených místech a pohyb návštěvníků je omezen na vyznačené cesty.
Památník Leoše Janáčka je umístěn v domku č. p. 79, který si Leoš Janáček koupil v r. 1921 a ve kterém prožil poslední léta svého života. Zde je umístěna expozice o tomto géniovi české hudby.
Skupina sedmi exemplářů buků lesních (Fagus sylvatica), rostoucích ve svahu pod hradem, byla vyhlášena památnými stromy. Tyto stromy mají mohutně vyvinuté kořenové systémy, které jsou vlivem eroze z velké části obnažené, vytvářejí zvláštní propletené útvary a působí tak mimořádně estetickým dojmem. Hadovitě obnažené kořeny zasahují do vzdálenosti 8 až 10 m od kmenů. Chráněné buky jsou staré přes 150 let a dosahují vysoké krajinotvorné, estetické, biologické i historické hodnoty. Staré stromy skýtají útočiště celé řadě živočichů a hub. Dutiny stromů vyhledávají k hnízdění či úkrytu mnohé druhy ptáků, jako jsou např. strakapoudi, datel černý, žluny, holub doupňák, sýkora modřinka a koňadra a především sovy. Ze savců je to veverka obecná, plch velký, plšík lískový, myšice lesní, kuna lesní a netopýři.
Také řada zvláštních a krásných hub žije na starých stromech a pomáhá rozložit jejich mrtvé dřevo. Jedná se např. o vějířovec obrovský, síťkovec dubový, ohňovec statný, korálovec bukový a mnoho dalších.
Hrad Hukvaldy, jeden z našich nejstarších a nejrozlehlejších hradů, byl založen kolem r. 1240. Hrad byl postupně dostavován a vznikala rozsáhlá pevnost, která nebyla nikdy vojensky dobyta. V současné době jsou zachovalé části postupně restaurovány. Z hradu jsou krásné výhledy do okolí. V hradním areálu se konají různé kulturní akce. Probíhá zde část Janáčkova hudebního festivalu, pořádají se i jiné koncerty a často hrad slouží také jako vhodná kulisa filmařům.
Hradní vrch Hukvaldy byl v r. 1999 vyhlášen přírodní památkou. Posláním chráněného území je zachování unikátního komplexu bukových porostů a přírodně krajinářské kompozice historické obory. Rozloha přírodní památky je 77 ha a nadmořská výška je 310 až 480 m. Na více než polovině plochy převládá starý bukový porost. Věk nejstarších bučin přesahuje 200 let, někteří jedinci dosahují do výšky až 40 m. Buk lesní tvoří až 90 %, dále je zastoupena lípa srdčitá, javor mléč, javor klen, habr obecný, dub letní, jírovec maďal a jasan ztepilý.
Naučná stezka Hradní vrch je okružní, dlouhá 2 km. Vede z hukvaldského náměstí přes oborní bránu po asfaltové cestě ke zřícenině hradu a lesním chodníčkem zpět k bráně. Je to turisticky nenáročná, asi hodinová procházka, značená místním červeným značením naučné stezky.