Turistické informační centrum Příbor
Jičínská 54
742 58 Příbor
Česká republika (CZ)
Pomník padlých v Příboře byl odhalen 7. Října 1928. Stál na prostranství před sokolovnou, na místě pomníku Svobody, který byl přemístěn na Etzlovu ulici pod restauraci Sklípek. Pomník je dílem sochaře Františka Juraně, příborského rodáka. Základní kámen byl položen 29. Července 1928.
Pomník tvoří dvě postavy vojáků. Jeden stojí na kamenných schůdcích ve vojenském plášti a přilbě. Poněkud nakloněn dopředu drží v ruce granát. Druhý voják padl a leží u jeho nohou. Za útočícím vojákem je asi 3,5 m vysoký čtyřhranný kamenný sloup, v jehož horní části je kovový reliéf s portrétem prezidenta Masaryka.
Je zajímavé, že tady pan prezident přečkal celou dobu komunistického režimu, zatímco jeho pomník byl dvakrát likvidován.
Modelem k soše vojáka byl příborský občan pan Josef Prachař st. Na zadní straně pomníku jsou jména padlých vojáků a legionářů z let 1914-1918, později byla po obou stranách pomníku vytesána jména umučených v nacistických věznicích a koncentračních táborech a jména zahraničních vojáků pocházejících z Příbora, padlých v letech 1939-1945. Do základů pomníku byly vloženy pamětní listiny.
Slavnostní projev při odhalení v roce 1928 pronesl Antonín Schwarz (roku 1945 přijal p. Schwarz jméno Černý), cvičný učitel na učitelském ústavě. U pomníku se pak každý rok konala malá slavnost na Bílou sobotu, tzv. Velikonoční mír, a tento řečník zde vždy měl slavnostní projev.
Za okupace byl pomník odstraněn, ale ukryt v dřevěné boudě na zahradě před č. 530 v Sarkandrově ul. (nyní Ostravské). Po osvobození dne 4. Května 1946 byl pomník postaven na jiném místě, a sice u školy v Jičínské ulici. Kamenické práce provedl p. Arnošt Dobeš. Do základů byly opět vloženy původní listiny z r. 1928, ale i nové dokumenty. Slavnostní projev při znovuodhalení pronesl prof. Rudolf Tlapák z Ostravy. V letech 1993-1994 byl pomník restaurován a opravena i jména padlých.