Turistické informační centrum Příbor
Jičínská 54
742 58 Příbor
Česká republika (CZ)
*17. 12. 1888 Příbor
† oficiální literatura neuvádí
malíř a grafik
Zdroj: Deník Přerovska - z vernisáže výstavy K. Tomana v Dřevohosticích
Jméno malíře je opředeno tajemstvím - sami posuďte:
Zdroj: Dolívka, J.: Výtvarníci prostějovského regionu. Prostějov 2007
* 17. 12. 1889 Příbor, okr. Nový Jičín
Místa působení: Valtice, Lednice
Oblast působení: Prostějovsko
Pozn.: maloval krajinu na Prostějovsku, Valašsku a Slovensku; přispíval ilustracemi do časopisů; autor plakátů a několika odznaků.
Zdroj: Slovník Chagall, Toman
*1888 Příbor - ?
Malíř a grafik, narodil se v Příboře, grafice se vyučil v Gorici, žil v Prostějově. Věnoval se zejména malbě krajin, kostelů a pohledů na moravská města, raná umělecká tvorba byla spojena s Užgorodem, byl členem Spolku výtvarných umělců v Užgorodě a členem Spolku nezávislých umělců v Praze
ALE!!! V r. 2004 vydalo město Prostějov publikaci „Prostějov v malbě, kresbě, grafice“, do které byl zahrnut i K. Toman.
Vyplývá z ní, že informace o jeho narození v Příboře v roce 1888 neodpovídá skutečnosti. Podle dokumentů v archivu se narodil 17. 12. 1889 v Prostějově a pak se přestěhoval do Příbora.
Ve Státním okresním archivu Prostějov není datum úmrtí uvedeno. K. Toman se v roce 1946 z Prostějova odstěhoval do Olomouce a odtud v roce 1947 do Prahy.
V publikaci se dál píše: „...do školy začal chodit v Příboře, ale v osmi letech byl opět v Prostějově. Po absolvování měšťanky nastoupil do místní Státní odborné tkalcovské školy. Od mládí vynikal v kreslení a rýsování. Ve svých raných malbách a kresbách vzpomínal na dětství v Příboře, na krajinu kolem Lubiny, Hukvald a Štramberka. V Praze vstoupil do kláštera milosrdných bratří. Ve službách Řádu pak pobýval ve Valticích a v Lednici. Dva roky prožil v Gorici.
Řád opustil v r. 1913. Za 1. sv. války působil v nemocnici ve Val. Meziříčí.
Oblibu veřejnosti si získaly jeho kresby, pastely, akvarely, tempery a oleje s krajinnými motivy Prostějovska, Valašska a Slovenska. Věnoval se i grafice, vytvořil řadu dřevorytů, linorytů atd. Ilustroval časopisy, vytvářel plakáty.“
Novinka:
V r. 2014 koupila obec Dřevohostice 20 obrazů Karla Tomana z r. 1938. Všechny zachycují dřevohostické dominanty – zámek, radnici, hanácké žudro, zvonici. Sbírka je nyní ve vlastnictví obce a je umístěna v místním zámečku. Vernisáž výstavy proběhla 1. 11. 2014. Sbírka má pro městečko vysokou vypovídací hodnotu.
Fotoreportáž z vernisáže: