Turistické informační centrum Příbor
Jičínská 54
742 58 Příbor
Česká republika (CZ)
* 1940 Příbor
básnířka, spisovatelka, učitelka
Irena Kopecká se narodila za 2. sv. války v Příboře v rodině zahradníka, lidového výzkumníka pana Kalmuse. Byl vyhlášený tím, jak uměl vázat kytice a jaké uměl vytvořit vazby. Sama chtěla studovat zemědělskou školu, ale nakonec vystudovala učitelství - obor matematika a chemie. Vyučovala 50 let! Z toho 25 let v Příboře. V letech 1990–1994 byla ředitelkou Základní školy Npor. Loma. Učila i v Kopřivnici, v Suchdolu nad Odrou.
Verše píše od 15 let. V r. 1975 se stala členkou Klubu mladých autorů v Praze. Klub po roce opustila, Praha pro ni byla daleko. V r. 2005 se stala členkou Obce spisovatelů v Praze. Své články už v té době zveřejňovala v různých periodikách, např. v Mediu, Svědomí, v Průhledech, občasníku obce spisovatelů aj.
Její verše vycházely v Učitelských novinách, ve Vlastě, v Pochodni v Hradci Králové, ve zpravodaji Šrámkovy Sobotky, v ČRTU ve Frýdku-Místku, Rozkvětu Novojicka, v Regionu. Zazněly i v Českém rozhlase. Účastnila se různých literárních soutěží v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, v Novém Jičíně, v Nymburku, v Tachově, v Sobotce a v Praze, kde získala v roce 2002 I. místo v soutěži Pražská inspirace.
Jejími nejmilovanějšími básníky jsou Fráňa Šrámek a Jaroslav Seifert.
Své básně začala vydávat knižně v r. 1996. Její první básnická sbírka se jmenuje Strom života. Po ní následovaly Krajiny srdce (růžová, lyrická sbírka s ilustracemi pana Mgr. Zdeňka Babince), Zářijová růže (žlutá, se stejným ilustrátorem), Pramínky naděje (modrá, s ilustrátory panem Mgr. Babincem a panem Mgr. Ladislavem Borákem).
V r. 2001 vyšla sbírka „Příbore, lásko má“ za přispění sponzorů u příležitosti 750 let založení Příbora. Sbírku si autorka sama doplnila svými fotografiemi Příbora.
Mezi psaním a vydáváním sbírek Irena Kopecká uspořádala celou řadu literárně-hudebních večerů v Novém Jičíně, ve Frýdku-Místku, v Kopřivnici, Štramberku a v Příboře. Dne 9. 12. 2002 připravila spolu s devíti spoluúčinkujícími literární večer v Muzeu v Příboře u příležitosti vydání své šesté básnické sbírky „Pavoučci myšlenek“.
Na dalším poetickém večeru v Příboře v prosinci 2003 představila sedmou básnickou sbírku Ze rtů píseň stéká.
Křest očekávané knížky Pohádky s půvabnými ilustracemi Mgr. Zdeňka Babince proběhl 17. 6. 2005 ve vinárně Armanka v Příboře.
V tomtéž roce básnířka napsala dvě divadelní hry s pohádkovými náměty.
V září roku 2005 jí Svaz nuceně nasazených občanů v Havlíčkově Brodě udělil pamětní list. Týž rok působila jako redaktorka kulturního sdružení Bezručův kraj ve Frýdku-Místku a jako šéfredaktorka Lašského dostavníku (až do r. 2013), který založila se svými přáteli - lašským králem Z. V. Krulikovským, spisovatelem Janem Kukuczkou a Ludmilou Hanákovou.
V roce 2006 vydala Písně ze Starých Hradů od básnířky Marie Keblové, která zemřela před čtyřiceti sedmi lety. Knihu křtila ve Starých Hradech s vnučkou básnířky paní Marií Hoferikovou, Štěpánem Rakem a Alfredem Strejčkem.
V její osmé básnické sbírce Šerosvit (2006) - opět ilustroval Mgr. Zdeněk Babinec - můžeme obdivovat autorčinu zralost, čistotu a krásu myšlenek.
V roce 2007 vydala dvě ucelené sbírky. Z první Remízky slov vyzařuje moudrost a obdiv k přírodě kolem nás. O autorce zde píše spisovatel Jan Kukuczka, vedoucí Místecké Violy z Frýdku-Místku. Ve druhé knížce Svoju pieseň mlčíte... se autorka vyznává z lásky k Vysokým Tatrám. Vyšla tehdy v česko-slovenském překladu především díky spolupráci s překladatelkou Bc. Zuzanou Čížikovou, Ing. Jánem Bendíkem, vedoucím odděl. kultury a sportu města Vysoké Tatry a Ing. Jánem Mokošem, primátorem města Vysoké Tatry, který knihu spolu s autorkou pokřtil růžovými lístky vrbovky ve Starém Smokovci. Velmi zdařilými obrázky knížku opět ilustroval Zdeněk Babinec. Knihu jako dar obdrželi 14. 3. 2008 členové Matice slovenské včetně slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče.
V r. 2008 vyšly Ireně Kopecké sbírka Ve stínu ráje (oslava Českého ráje, zajímavý doslov k ní napsal spisovatel Richard Sobotka z Rožnova Pod Radhoštěm).
V květnu 2010 uspořádala autorka literární večer v refektáři muzea v Příboře a představila během něj knížku Praštěné kantorky a roztomilé děti. Obsahuje skutečné, humorné příběhy z padesáti let její učitelské praxe. Současně napsala divadelní hru, kde jí jako scénář posloužila tato kniha.
Ve stejném roce vydala třináctou sbírku básní Mešita hvězd. Zajímají ji obyčejné a běžné věci, které nás dennodenně obklopují a u kterých si ani neuvědomujeme, že jsou pro nás důležité - OČI, ÚSMĚV, ale také BUDÍK, KALENDÁŘ...zajímá ji život - jeho běh se vším - i se smutkem a bolestí.
Cesta za nadějí - čtrnáctá sbírka (2011) vznikla v těžkém období autorčina života, přesto je plná naděje.
Přicházejí na řadu beletrie - Stoleté svědectví (2012) s korespondencí dvou příborských rodáků - vojáka 1. světové války Rudolfa Kalmuse svému bratru Adolfovi - v době od 11. 11. 1914 do 7. 7. 1915. Z ní poznáváme, jak důležitý byl dotek domova, jaký význam mělo citové pouto mezi dvěma bratry, jak jedině díky tomu přežívali hrůzu války každý den znova.
O měsíc později vyšla kniha Proměny duše, která byla spolu s knihou Stoleté svědectví pokřtěna 16. listopadu 2012 v Muzeu v Příboře. Spoluautorkou Proměn duše se stala Anna Pustowková, energetické obrázky malovala populární ostravská malířka Sylva Česlarová a ornamenty známý malíř Boris Zvada.
V květnu 2013 vyšla se spoluautorem DVD Tomášem M. Cigánkem z TV NOE její kniha Jubilejní rok 2012 na Svatém Hostýně, kde přibližuje čtenářům neopakovatelné chvíle korunovace Panny Marie Svatohostýnské před sto lety a oslavu tohoto výročí v roce 2012. Úvod k této významné publikaci napsal olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner. Vydala Matice Svatohostýnská. K dostání je jen na Sv. Hostýně v poutním domě č. 3.
Týž rok autorka dokončila společně s fotografem Rudolfem Jarnotem knihu František Juraň - Oživil kámen, kovu dal řeč. Za tuto knihu získala Cenu Petra Jilemnického.
V r. 2013 spatřili světlo světa volné pokračování Proměn, a to Proměny mysli. Spoluautorkou knihy povídek opět byla Anna Pustowková. Léčivé energetické obrázky nakreslila Sylva Česlarová, ilustrace jsou z dílny Borise Zvady. Jde o léčivou knihu, která by nechybí nikomu, kdo se chce posunout výš na své duchovní cestě.
Křest této knížky v refektáři piaristického kláštera byl zároveň rozloučením se s příborským publikem před jejím odstěhováním do Francovy Lhoty v prosinci 2013. V Příboře žila Irena Kopecká 73 let. Nyní tvoří v novém působišti, uprostřed klidné přírody Valašska.
Dokončila svou třetí knihu Proměn - Proměny člověka. Spoluautoři zůstali stejní. Proměny člověka Irena Kopecká pokřtí 24. 4. 2015 v městské knihovně ve Valašských Kloboukách.