Turistické informační centrum Příbor
Jičínská 54
742 58 Příbor
Česká republika (CZ)
* 6. 1. 1822 Schaffetschlag
†19. 2.1897 Příbor
architekt a stavitel
Do Příbora se přistěhoval v roce 1850 z Rakouska. Z počátku pracoval jako c.k. cestmistr, později si založil stavební firmu.
Byl nejvýznamnějším architektem města Příbora 19. století.
Jeho umělecká tvorba měla vysokou architektonickou úroveň, což platí zejména pro jím navržené a realizované historizující fasády měšťanských domů na náměstí Sigmunda Freuda. Kašpar Karlseder se uplatnil jako mimořádně schopný a plodný architekt, a měl zcela zásadní přínos na výstavbě Příbora ve druhé polovině 19. století. Navrhl a realizoval zde přes 250 objektů, především rodinných domů. Projektoval a stavěl textilní továrny (např. pro firmy Johann Raschka, Ignaz Fluss, Russo&Finzi), provedl přístavby piaristické koleje, navrhl regulační urbanistický plán centra města, realizoval opravy příborských kostelů. Je autorem projektu silnice do Závišic, městského vodovodu, městské kanalizace, splavu na řece Lubině a mlýnského náhonu v Příboře - Klokočově.
Významně se uplatnil i v regionu. Navrhl například tovární objekty továren Josefa Parmy v Tiché a Adolfa Rašky v Kopřivnici. Postavil obecnou školu a farní budovu v Kopřivnici, obecnou školu v Hájově, větrný mlýn v Libhošti, obecnou školu v Bartošovicích, navrhl nový hřbitov v Kopřivnici.
Byl městským stavitelem v Příboře, technickým znalcem, městským radním a členem stavební komise. Stál u zrodu Hasičského sboru v Příboře a finančně přispíval na jeho provoz. Za zásluhy při zřízení sboru byl jmenován jeho čestným členem.
V Příboře založil v roce 1868 cihelnu, a v roce 1870 pilu.
Oženil se 27. 11. 1851 s Marií Šimkovou, se kterou měl šest dětí. Byl vynikající kreslíř. Jeho dochované kresby a technicky precizně zpracované stavební plány vypovídají o vysoké úrovni stavitelství a architektury v regionu ve druhé polovině 19. století.
Je pochován na starém hřbitově v Příboře.