Turistické informační centrum Příbor
Jičínská 54
742 58 Příbor
Česká republika (CZ)
*31. 1. 1788 Příbor
†21. 6. 1839 Brno
učitel, buditel
spisovatel, filolog
Studoval v Příboře a v Mikulově. V roce 1805 vstoupil do piaristického řádu v Lipníku, „ve kterém záhy vynikl vědomostmi.“ (Baláš, Miloslav: Kulturní místopis, s. 183)
V roce 1816 se stal profesorem na tereziánské akademii ve Vídni. Svým svobodomyšlenkářstvím se ale stal ve Vídni nepohodlný, a tak byl v roce 1832 přeložen na piaristickou humanistickou školu v Litomyšli. Zde se aktivně zapojil do obrozeneckých aktivit. Období působení v Litomyšli zachytil Alois Jirásek v kronice "U nás" i ve vzpomínkách "Z mých pamětí". Bonifác Buzek si zde získal srdce svých žáků.
Buzkovo vlastenecké smýšlení však i zde působilo značnou nevoli ve vládních kruzích, a tak musel odejít v roce 1826 z Litomyšle do Příbora. V Příboře působil do r. 1829.
Ještě několikrát byl kvůli svým obrozeneckým aktivitám přeložen na různá místa (Kroměříž, Strážnice, Mikulov).
Až v roce 1839 byl opět povolán na profesorskou katedru.
V této době byl však již těžce nemocen. Stálé potyčky s nadřízenými Bonifáci Buzkovi na zdraví nepřidaly. Trpěl nervovou chorobou, a tak musel v 51 letech odejít do ústraní.
V červnu 1839 - zemřel v klášteře milosrdných bratří.
Stručně se dá říci, že B. Busek vyučoval jako profesor na piaristických gymnáziích, byl národním buditelem a filosofem. Odmítal otroctví i nevolnictví v jakékoli formě, požadoval právo na svobodné povolání, rovnost všech občanů před zákonem. Velkým dílem přispěl k rozvoji národního probuzení své doby v Litomyšli i na Moravě.
Zanechal po sobě rukopisné příručky psychologie, logiky, metafyziky, etiky. V r. 1842 vydal v Brně jeho základní filosofické názory Fr. M. Klácel v knize: "Mostek neb sestavení skromných myšlenek o tom, na čem každému záležeti má".