Zawartość

PUKOVEC Bedřich

*8. 11. 1934 Příbor

†16. 7. 2011 Příbor

muzyk

pbpb

Źródło: Archiwum rodzinne

 

Od dziecka wychowywał się w środowisku muzycznym. Już jako chłopiec grał w zespole swojego wuja. Wujek Jindřich miał na niego tak wielki wpływ, że Bedřich postanowił zostać muzykiem. Ukończył Konserwatorium w Ostrawie, a następnie wziął udział w przesłuchaniach do Teatru Narodowego Operetki w Ostrawie. Jednak bardziej pociągał go teatr większego formatu, dlatego zdecydował się na teatr Antonína Dvořáka. Pracował w nim przez całe swoje życie, aż do początków choroby, która zakończyła jego karierę.

Muzyka zdecydowanie nie była dla niego tylko pracą, było to również jego hobby.  W wolnym czasie prowadził orkiestrę symfoniczną w Příborze. Został z nią zaproszony do współpracy z příborským chórem kościelnym Ondráš oraz z mieszanym chórem w Kopřivnicy! Ponadto założył orkiestrę dętą Tatra, która składała się z 60-ciu muzyków. Wszystko to wymagało nie tylko wielkiego zaangażowania w muzykę, ale także doskonałych umiejętności organizacyjnych. Dzięki talentom pana Pukovca powstało wiele niezapomnianych spektakli i koncertów. Spod jego batuty wyszły wspaniałe interpretacje znanych dzieł - na przykład: „Stabat Mater“, „Panna młoda“ Dvořáka, „Siedem ostatnich słów Chrystusa“ Haydna, Uroczysta Muklovska Msza Františka Šimíčka. We współpracy z operowymi i operetkowymi śpiewakami z ostravskich teatrów przygotował wiele popularnych koncertów. Niezapomnianym przeżyciem muzycznym był koncert kościelnych scen z udziałem divy Ostravskiej Opera Evy Dřízgovej.

Bedrich Pukovec chciał koncertować nie tylko w kraju, ale również zagranicą. Pomimo, że komunistyczne czasy temu nie sprzyjały, wielokrotnie mu się to udało ! Grał ze swoją orkiestrą na Węgrzech, w Niemczech, Belgii, Francji i Szwecji. Zagraniczna trasa koncertowa zainspirowała go do założenia festiwalu instrumentów dętych w Příborze, który dziś ma już długoletnią tradycję.

Grał również muzykę taneczną oraz pop. Wraz z braćmi założył zespół, który występował przez wiele lat na różnych balach, przyjęciach i wieczorkach, nie tylko w Příborze.

V r. 1996 założył działającą do dziś orkiestrę swingową, dzięki której wkrótce stał się znany i popularny w całym regionie. Obecnie prowadzi ją Zdeněk Pukovec, zespół nosi jednak wciąż imię swojego założyciela.

Kolejną pasją Bedřicha Pukovca był film oraz kino. Nakręcone przez niego filmy stały się skarbnicą informacji dla miejskiego archiwum. Znalazły się pośród nich np. : reportaże z powodzi w Příboře z roku 1966 roku czy mięsopust (przest. okres od Bożego Narodzenia do Środy Popielcowej albo inaczej karnawał).

Zbierał stare projektory, na których chętnie wyświetlał różne gatunki filmów: groteskę, stare filmy fabularne czy musicale dla przyjaciół, a dla dzieci bajki.

Za wybitną działalność muzyczną rada miasta Příbora przyznała panu Pukovcovi w roku 2005 tytuł ‘Honorowego Obywatela miasta’.